Rozpoczynając układanie parkietu, musimy ocenić podłoże oraz odpowiednio przygotować nawierzchnię, na której parkiet będzie klejony. Niezwykle istotnym jest dokładne oczyszczenie i osuszenie nawierzchni– musi być odpowiednio wytrzymała i charakteryzować się dobrą przyczepnością. Jeśli chcieliby Państwo zamówić parkiet na terenie Krakowa wraz z usługą jego położenia zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.

Od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem należy przeprowadzić tzw. procedurę testową. Istotne na tym etapie jest dokonanie pomiaru wilgotności resztkowej podkładu, sprawdzenie odpowiednią poziomicą równości podłoża, ocena szczelin dylatacyjnych w rejonie ścian i elementów konstrukcyjnych, a także ocena parametrów mechanicznych podłoża. Jeśli zachodzi potrzeba, należy użyć masy wyrównującej/ naprawczej. Obecne na tym etapie niedoskonałości podłoża należy zagruntować.

Obok odpowiednio przygotowanego podłoża, niezwykle istotnym jest zastosowanie do układania – parkietu, deski o odpowiedniej wilgotności drewna. Bezpośrednio przed układaniem parkietu, należy to sprawdzić.

Jak dobrać klej do parkietu?

Mamy świadomość, iż wyłącznie odpowiednio dobrany klej pozwoli osiągnąć sukces i wpłynie na wieloletnie bezproblemowe użytkowanie parkietu. Służymy swoim doświadczeniem. Podczas realizacji stosujemy grunty i kleje wyłącznie producentów, co do których nie mamy zastrzeżeń. Wybieramy produkty firmy UZIN, PALLMANN, Bona, czy Bostik.

Jak odpowiednio dobrać parkiet?

W naszej firmie pracują wyłącznie specjaliści. Wiemy, iż ułożenie parkietu również ma swoje zależności. Parkiety ułożone ukośnie lub poprzecznie względem siebie są wymiarowo bardziej stabilne niż ułożone w jednym kierunku.

Służymy także pomocą w doborze odpowiedniego wzoru parkietu. Wraz z Państwem uzgodnimy, który z dostępnych wariantów najlepiej będzie komponował się w pomieszczeniu.

Powodzenie w układaniu parkietu ściśle związane jest z warunkami atmosfery pomieszczenia. Wilgotność nie powinna przekraczać 70 % a minimalna temperatura to 15˚.

Należy pamiętać, iż drewno charakteryzuje się kurczliwością, dlatego w celu uniknięcia pęknięć i odkształceń powierzchni parkietu, pomieszczenie powinno być odpowiednio wentylowane.

Istotnym jest utworzenie dystansu pomiędzy ścianą a układanym parkietem lub deską. Szerokość tak zwanych szczelin dylatacyjnych powinna wynosić co najmniej 1 centymetr. Po zakończeniu pracy, przy odpowiednim wykończeniu (listwa przypodłogowa), powstałe w ten sposób szczeliny nie będą widoczne.

Jakie są wzory parkietów?

Oferujemy Państwu różne formy ułożenia parkietu. Najpopularniejszym od lat wzorem ułożenia parkietu jest jodełka. Klepki układamy w kształcie litery V. Układ jodełki może być pojedynczy, ale również podwójny lub potrójny. W przypadku ułożenia tego wzoru pod kątem 45˚ do ściany lub równolegle po przekątnej otrzymujemy inny wzór, tzw. jodełkę po przekątnej.

Wzór koszykowy (tzw. kwadraty) otrzymujemy poprzez połączenie klepek w kwadraty i ułożeniu na przemian kolejno pionowo i poziomo. Wzór angielski (cegiełka) charakteryzuje się regularnością. Klepki ułożone są są równolegle, a styki przesunięte o połowę długości względem siebie (efektem końcowym jest linia). 

Wzór okrętowy ma w sobie elementy nowoczesności. Klepki ułożone są równolegle, tworząc nieregularny układ. Od cegiełki wzór odróżnia fakt, iż nie tworzy się linia. Wzór ten układamy prostopadle, równolegle bądź skośnie do okien.

Innym, równoległym wzorem jest drabinka. Pierwszy rząd klepek układamy równolegle, a kolejny z nich pionowo. Ułożenie to pozwala na optyczne zwiększenie pomieszczenia.

Chcąc połączyć różne gatunki drewna, z powodzeniem mogą Państwo zdecydować się wzór równoległy. Klepki układamy wówczas na jednej wysokości, a schemat układu nie jest zaburzony.

Kolejnymi kombinacjami są: jodełka francuska oraz jodełka węgierska. W jodełce francuskiej klepki przycinane są pod kątem 45˚, a ich ułożenie przypomina grot strzały. Ciekawe ułożenie sprawia, iż wzrasta popularność tego właśnie wzoru.

Jodełka węgierska charakteryzuje się przycięciem deszczułek pod kątem 60˚. Wzór oceniany jest na bardziej stonowany i spokojny, niż jodełka francuska. Takie ułożenie parkietu pozwoli optycznie powiększyć pomieszczenie.