Posiadając drewnianą podłogę, musimy być przygotowani na przeprowadzanie od czasu do czasu procesu cyklinowania. Cyklinowanie parkietu w szczególnych przypadkach można przeprowadzać nawet co kilka lat.

Cyklinowanie to nieodzowna część pielęgnacji i odnawiania, najlepiej nawet zadbanego parkietu. Cyklinowanie przeprowadzane jest również po zamontowaniu nowej podłogi drewnianej lub parkietu w celu wyrównania powierzchni przed lakierowaniem. To proces, wymagający zastosowania odpowiednich maszyn oraz precyzji wykonania.

Sam proces odbywa się w kilku następujących po sobie i zależnych od siebie etapach. Pierwszy z nich polega na zeszlifowaniu zniszczonej powierzchni lakieru na parkiecie (bądź innym typie podłogi drewnianej), co pozwala na odzyskanie pierwotnego wyglądu nawierzchni. Stosowane są papiery ścierne różnej grubości o gradacji P36-120.

Następnie szpachlujemy parkiet preparatami na bazie żywic syntetycznych lub na bazie wody w zależności od rozmiary szczelin, uzupełniając tym samym ubytki w nawierzchni.

Po szpachlowaniu ponownie szlifujemy parkiet cykliniarką a na koniec nieodzownym elementem staje się spolerowanie powierzchni specjalnie przeznaczoną do tego celu wolnoobrotową maszyną.

Niezwykle istotnym procesem jest staranne i dokładne odkurzenie podłogi z najdrobniejszych nawet pyłów. Za pomocą wałka lub szpachli nakładany jest odpowiednio dobrany podkład, który następnie zostaje pokryty pierwszą warstwą lakieru nawierzchniowego.

W celu wyrównania nawierzchni, należy ją zmatowić. Uzyskanie idealnie równej i gładkiej podłogi, pozwala na pokrycie jej kolejną warstwą lakieru nawierzchniowego.

Sygnałem ostrzegawczym, świadczącym o potrzebie przeprowadzenia cyklinowania powinno być występowanie przetarć lakieru/ oleju. Tyczy się to zarówno parkietu, deski podłogowej, deski barlineckiej jak i deski warstwowej czy schodów drewnianych. Zajmujemy się odnawianiem każdego z wymieniowych typów podłóg.

Bardzo podobnie sprawa ma się w przypadku olejowania podłóg. Po zeszlifowaniu zniszczonej warstwy lakieru (wyrównaniu nowej), podłoga jest szpachlowana w celu uzupełnienia występujących w niej ubytków a następnie ponownie cyklinowana.

Wolnoobrotowa maszyna poleruje drewnianą powierzchnię przed samym olejowaniem . Niezwykle istotne jest w tym momencie usunięcie rys wywołanych przez uprzednie szlifowanie cykliniarką. Kolejnym etapem jest bardzo staranne i dokładne odkurzenie, w celu pozbycia się najdrobniejszych pyłów.

Następnie za pomocą wałka lub szpachli( w zależności od zastosowanego oleju) nakładany jest olej podkładowy lub pierwsza, a następnie druga warstwa oleju nawierzchniowego.

Operacja cyklinowania wiąże się z nakładem znacznej ilości czasu oraz wysokim poziomem staranności. Łatwiej i bezpieczniej takie zadanie zlecić profesjonalistom- nieodpowiednio przeprowadzony proces cyklinowania może doprowadzić do zniszczenia lub pogorszenia jakości parkietu/ podłogi.

Od wielu lat zajmujemy się m.in. renowacją parkietów i cyklinowaniem podłóg. Zaufało nam wielu, o czym świadczyć mogą liczne pozytywne opinie, z którymi zapoznać się mogą Państwo na naszej stronie internetowej. Koszty i wyceny są kwestią indywidualną, zależą przede wszystkim od rodzaju podłogi, powierzchni przeznaczonej do renowacji, jej stanu oraz zastosowania odpowiedniej chemii.